Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Badania, które wykonamy w gabinecie ginekologicznym

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Lekarz ginekolog będzie mógł wówczas wykonać odpowiednie badania, które pozwolą na zdiagnozowanie ewentualnych schorzeń. Jakie badania najczęściej prowadzone są w gabinetach ginekologów?

Lekarze ginekolodzy zajmują się prowadzeniem diagnostyki, leczenia, a także profilaktyką schorzeń kobiecych narządów płciowych. Również specjalizują się w prowadzeniu ciąży oraz jej odbieraniu i swoich pacjentek.

Systematyczne wizyty u lekarza ginekologa pozwalają na wykrycie różnego rodzaju schorzeń wtedy, gdy nie dają one jeszcze poważnych objawów. W celach diagnostycznych lekarz może wykonać między innymi:

  • badanie ginekologiczne na fotelu
  • badanie USG ciąży 3d
  • badanie cytologiczne
  • pobór materiałów do dalszych badań

Na czym dokładnie polegają powyższe badania ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne na fotelu

To najbardziej popularne badanie, które odbywa się na specjalnym fotelu ginekologicznym. Ginekolog Łódź może wówczas zobaczyć narządy płciowe kobiety z zewnątrz oraz od środka, korzystając z wziernika.

Badanie ginekologiczne w przypadku kobiet, które są dziewicami, przeprowadza się również przez powłoki brzuszne albo przez odbyt.

Badanie USG

W każdym dobrym gabinecie ginekologicznym znajduje się aparat USG. Wykonane na nim badania ultrasonograficzne narządów rodnych kobiety mogą odbywać się przez powłoki brzuszne albo dopochwowo.

Badanie USG to badanie obrazowe, które pozwala na zaprezentowanie wyglądu narządów rodnych i diagnostykę różnych zmian. USG wykonuje się także w ciąży, by monitorować stan płodu.

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne ma na celu diagnostykę raka szyjki macicy. To krótkie, bezbolesne badanie polegające na pobraniu odpowiedniego wymazu z szyjki macicy. Badanie cytologiczne powinno być prowadzone raz na 1-2 lata.

Pobór materiałów do dalszych badań

Ginekolog może także w swoim gabinecie pobrać materiały do dalszych badań, na przykład mogą być to wymazy z pochwy w podejrzeniu infekcji, materiały pobierane podczas biopsji. Następnie materiały te są wysyłane do dalszej analizy.

W wybranych gabinetach ginekologicznych można wykonać także innego rodzaju badania ginekologiczne, na przykład może być to badanie histeroskopowe obrazujące zmiany w macicy, kolposkopia, która polega na badaniu sromu, szyjki macicy.