Czym jest obróbka skrawaniem?
Obróbka skrawaniem to bardzo szeroka technika obrabiania metalu, w której mieszczą się takie metody jak toczenie, struganie, wiercenie, szlifowanie, frezowanie, dłutowanie, przeciąganie, gładzenie, docieranie czy dogładzanie. Jest rodzajem obróbki ubytkowej, co znaczy, że zakłada ścinanie niewielkich części poddawanego obróbce materiału.
Co się uzyskuje dzięki obróbce skrawaniem?
Dzięki obróbce skrawaniem uzyskuje się większość metalowych elementów, będącymi późniejszymi składowymi maszyn i urządzeń. Dzięki czynnościom noszącym wspólną nazwę „obróbki skrawaniem” nadaje się pożądany kształt przetwarzanym materiałom – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, a także modyfikuje się ich wagę i właściwości (np. nadaje się im gładkie, chropowate lub gwintowane wykończenie).
Zasadniczym celem działań mających na celu odpowiednie uformowanie obrabianego materiału. Finalnie można uzyskać szereg różnych przedmiotów o zróżnicowanej teksturze – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii obróbki, takich jak np. CNC możliwe jest uzyskiwanie elementów o bardzo precyzyjnym wykończeniu i wysokiej powtarzalności, również w przypadku produkcji masowej. Możliwa do osiągnięcia dokładność może wynosić nawet kilka mikronów.
Czym jest obróbka skrawaniem?
Wszystkie techniki obróbki metalu mieszczące się w kategorii „obróbka skrawaniem Łódź” polegają na stopniowym usuwaniu kolejnych warstw materiału – czyli właśnie skrawania. Usunięte warstwy stają się wiórami, a obrabiany element coraz bardziej przypomina pożądany przedmiot.
Główne dwa rodzaje obróbki skrawaniem to:
- Obróbka wiórowa – wykorzystuje geometryczne ostrza, a uzyskiwane podczas obróbki wióra zależą od samego materiału, jak i prędkości i posuwu podczas pracy. Wykonywana przez frezarki, tokarki, wiertarki czy wytaczarki.
- Obróbka ścierna – służy do gładzenia materiału. Dochodzi do niej podczas mechanicznego szlifowania ścierniwem, czyli materiałem o nieokreślonej geometrii i liczbie ostrzy. Najczęściej stosuje się ją podczas korzystania z docieraków, a także przy obróbce bębnowej, wirowej i ściernej.