Hala murowana czy z płyty warstwowej?
Ostatnie miesiące przyniosły prawdziwą eksplozję cen materiałów budowlanych. Oprócz tego rosną również koszty pracy, co skłania wielu inwestorów do zainteresowania się bardziej niekonwencjonalnymi metodami budowania hal magazynowych – między innymi wykorzystując stalowe płyty warstwowe. Dlaczego może to być dobre rozwiązanie?
Płyta warstwowa czy tradycyjne rozwiązania?
Dynamicznie rosnąca liczba hal wykonanych z płyt warstwowych w naszym kraju świadczy o tym, że przedsiębiorcy zauważają korzyści, jakie wiążą się ze skorzystaniem z tego rozwiązania. Wśród najważniejszych zalet można wymienić szybkość, z jaką można wykonać taką konstrukcję. Wykorzystując halę „tradycyjnie”, musielibyśmy czekać miesiącami na jej wykonanie, a aktualne braki materiałów budowlanych mogą dodatkowo opóźnić oddanie projektu do użytku. Tymczasem w przypadku hali z płyt warstwowych mówimy o 5 do 8 tygodniach – od rozpoczęcia prac do całkowitego ich zakończenia. Należy więc liczyć się z o wiele niższymi nakładami dla wykonawców, a także z szybszym wdrożeniem obiektu do użycia, co w przypadku rozbudowy istniejącego zakładu czy magazynu może być nie do przecenienia. Prace przy stawianiu hali z płyt warstwowych mogą być prowadzone niezależnie od warunków atmosferycznych, co jest wyraźną przewagą nad konstrukcjami murowanymi. Inną zaletą płyt stalowych jest możliwość łatwej rozbudowy takiego obiektu – dzięki temu, że każdy moduł jest niezależny od pozostałych, można w łatwy sposób przemodelować czy dołożyć kolejne elementy do istniejącego budynku.
Polecamy: www.cermont.pl
Jeśli chodzi o trwałość, z którą najczęściej kojarzone są obiekty murowane, to nie sposób zauważyć większych różnic – obie techniki cechują się wieloletnią trwałością i odpornością na użytkowanie, nawet w trudnych warunkach. Sięgając po płytę warstwową, należy upewnić się jedynie, że wykona ją fachowa i doświadczona ekipa, ponieważ w przypadku niedokładnego spasowania elementów mogą wystąpić trudne do usunięcia nieszczelności, przyspieszające niszczenie budynku i obniżające jego walory użytkowe.
Warto dokładnie przeliczyć co się bardziej opłaca
Rozpoczynając prace nad budową hali magazynowej czy produkcyjnej, warto dokładnie przeanalizować otrzymane kosztorysy – różnice w cenie pomiędzy obiema technologiami mogą być znaczące. Ponadto warto zwrócić uwagę na czas realizacji projektu, estetykę (hala stalowa wygląda bardzo nowocześnie) oraz izolację termiczną. Wielu przedsiębiorców po dokładnych kalkulacjach dochodzi do wniosku, że wykorzystanie płyty warstwowej to idealne rozwiązanie dla nowoczesnego zakładu produkcyjnego.