Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Jak odpowiednio dobrać rolety do okna?

W ostatnich latach najpopularniejszym rodzajem dekoracji okiennej są rolety. Nic dziwnego, ich zaletą jest funkcjonalność i uniwersalność. Na rynku dostępne są modne modele, które sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Mnogość kolorów, rodzajów i wzorów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie rolety, które przypadną mu do gustu i będą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Co warto wiedzieć na temat ich rodzajów?

Rodzaje rolet

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów rolet, które wyróżniają się innymi cechami charakterystycznymi. Oto krótki przegląd:

  • Rolety rzymskie – to połączenie funkcjonalności klasycznych rolet wraz z pięknym wyglądem zasłon. Uszyte są one z barwnych tkanin, które po pociągnięciu sznurkiem składają się w ozdobne falę. Mogą zostać wzmacniane fiszbinami. Szyte są zarówno w transparentnych, jak i zaciemniających tkanin. Bez problemu można prać je w pralce.
  • Rolety austriackie – to alternatywa dla zasłon. Ich najważniejszą cechą jest dekoracyjność, dzięki czemu idealnie prezentują się w klasycznych wnętrzach. Montuje się je na suficie, ścianie lub na ramie okiennej. Pełnią głównie funkcje ozdobną, po pociągnięciu za sznurek tworzą piękne fałdy.
  • Rolety plisowane – dostępne w formie harmonijek umieszczonych w prowadnicach lub wolnowiszących. Z powodzeniem sprawdzą się w oknach o nietypowych kształtach – na przykład trójkątne, trapezowe czy okrągłe. Można je zwijać z dwóch stron i są łatwe do utrzymania w czystości.
  • Rolet dachowe – stosowane są w oknach dachowych, w których nie można przytwierdzić tradycyjnych rolet wolnowiszących. Są one umieszczone wewnątrz ramy oraz wyposażone w sprężynę, które utrzymują materiał przy szybkie. Zapewniają możliwość zasłaniania częściowej lub całej powierzchni okna.
  • Rolety wolnowiszące – przytwierdza się je do ściany. Składają się z tkaniny, która doklejona jest do rolki. Pozwalają na wygodne otwieranie okna, nawet jeżeli są opuszczone. To najbardziej ekonomiczny rodzaj rolet, dzięki czemu cieszy się dużym powodzeniem. Ich zaletą jest także łatwy, bezinwazyjny montaż.

Więcej o ozdobach okiennych na www.arespol.pl