Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Jak uniknąć podstawowych błędów podczas lakierowania

Chcesz podjąć się lakierowania swojego samochodu? Wbrew pozorom to bardzo trudne i pracochłonne zadanie, które wymaga nie tylko wiedzy, umiejętności, ale też i nieco talentu. Nic dziwnego, że w profesjonalnych lakierniach za usługę tę sporo zapłacimy. Jeżeli jednak chcesz podjąć się tego zadania na własną rękę, powinieneś poznać najczęściej popełniane błędy, aby ich uniknąć i nie generować dodatkowych kosztów. Oto kilka przykładów.

Najczęstsze błędy podczas lakierowania

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas lakierowania jest niewłaściwe oczyszczenie nawierzchni. Zawsze przed przystąpieniem do pracy, upewnij się, czy jest ona odpowiednio przygotowana. Na samym początku powinieneś zdemontować elementy, których nie będziesz lakierował, między innymi lusterka. Pamiętaj też o zabezpieczeniu szyb. Ważnym elementem podczas przygotowywania powierzchni do malowania jest pozbycie się starego lakieru oraz odtłuszczenie jej. Jeżeli na karoserii zostanie jakiekolwiek zabrudzenie, lakier w tym miejscu będzie się złuszczał, do tego etapu należy więc podejść bardzo poważnie.

Inne często popełniane błędy podczas lakierowania

Najgorszym towarzyszem podczas lakierowania samochodu jest pośpiech – potrafi on zniweczyć cały proces, przez co będzie wymagał poprawek, pociągając za sobą niepotrzebne koszty. Jeżeli podczas nakładania kolejnej warstwy lakieru się śpieszysz, mogą powstać nieestetyczne pęcherzyki widocznie nie tylko podczas dotyku dłonią, ale także gołym okiem. Zawsze więc upewnij się, że poprzednia warstwa wyschła w 100% zanim nałożysz kolejną. Jaki jest inny często popełniany błąd? Między innymi źle dobrany pistolet oraz niewłaściwe ciśnienie natrysku. Jeżeli lakier jest nakładany w niewłaściwy sposób lub pod nieprawidłowym ciśnieniem mogą powstać brzydko wyglądające zacieki. Niekiedy efekt ten pojawia się również, jeżeli nam lakier lub rozcieńczalnik został nieprawidłowo dobrany. Jeżeli więc nie masz doświadczenia, poproś o poradę doświadczoną osobę lub po prostu powierz to zadanie profesjonalnej firmie – doskonały efekt masz wtedy gwarantowany.