Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Lakierowanie proszkowe potocznie zwane suchym

Lakierowanie proszkowe nazywane jest lakierowaniem na sucho. To jedna z najpopularniejszych technik nadawania powierzchniom pożądanej barwy. Znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu i motoryzacji – między innymi do malowania konstrukcji stalowych, mebli przemysłowych, balustrad czy stelaży reklamowych. Dlaczego lakierowanie na sucho cieszy się tak dużym zainteresowaniem oraz na czym polega?

Lakierowanie proszkowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Lakierowanie proszkowe jest bardzo popularne, ze względu na swoją skuteczność, łatwość oraz doskonałe efekty. Chętnie wykorzystuje się je ze względu na estetykę, ale też i trwałość – pokryte w ten sposób lakierem elementy są odporne na czynniki środowiskowe, takie jak wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć. Wykazują również trwałość na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz kontakt z chemikaliami – zwiększa to długość życia danych produktów. Kabiny proszkowe pozwalają na równomierne pokrycie materiału – farba nie ścieka oraz nie tworzą się na zacieki, plamy czy nierówności. W dodatku daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorów – klient może wybrać dowolny kolor, a nawet jego odcień, aby uzyskać pożądany efekt. Malowanie na sucho zazwyczaj wymaga aplikacji tylko jeden warstwy, zajmuje to niewiele czasu oraz pozwala obniżyć koszty całego przedsięwzięcia – atutem tej metody jest więc doskonały stosunek ceny do jakości i trwałości. Co więcej, w procesie lakierowania nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych substancji, jest więc ekologiczny.

W jaki sposób przeprowadza się lakierowanie proszkowe?

Malowanie na proszkowe przeprowadza się całkiem inaczej, od tego na mokro. Polega ono na aplikacji suchej farby o specjalnie przystosowanych właściwościach. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu metodę natryskową, na przykład elektrokinetyczną lub elektrostatyczną. Malowanie przebiega w zamkniętych komorach lakierniczych, gdzie panują odpowiednie warunki, między innymi nie ma w nich kurzu ani pyłu. Po aplikacji lakieru następuje utwardzanie jego warstwy za pomocą wysokiej temperatury – wykorzystuje się do tego piec lakierniczy.