Na czym polega pakowanie próżniowe?
Rozwój technologii pozwala na coraz bezpieczniejsze przechowywanie towarów. Niezwykle popularne stało się pakowanie próżniowe – na takie rozwiązanie decydują się nie tylko producenci żywności, ale także konsumenci. Na czym ono polega i kiedy się przydaje?
Pakowanie próżniowe – czym jest?
Pakowanie próżniowe, nazywane bywa też hermetycznym. Polega na usunięciu powietrza z wnętrza folii, która następnie zostaje szczelnie zamknięta – na przykład poprzez zgrzanie krawędzi rogów. W ten sposób produkty żywnościowe zostają odizolowane od powietrza, a tym samym nie są narażone na działanie bakterii. Tak zapakowane artykuły mogą być przechowywane nie tylko w lodówce, ale też w temperaturze pokojowej. Można je też bezpiecznie przewozić.
Żywność pakowana próżniowo zachowuje swój smak i właściwości odżywcze, nawet mimo upływu czasu. Dzięki temu, że wilgoć i mikroorganizmy – między innymi grzyby oraz bakterie nie mogą dostać się do środka, produkty są świeże i bezpieczne do spożycia. Folie używane do bezpośredniego kontaktu z żywnością posiadają specjalne atesty, dzięki czemu w żaden sposób nie oddziałują na pokarm. W ten sposób możemy przechowywać nie tylko produkty stałe, ale też płyny – na przykład zupy.
Jakie są zalety pakowania próżniowego?
Największą zaletą pakowania próżniowego jest ochrona żywności przed zepsuciem oraz przedłużenie jej przydatności do spożycia. W warunkach domowych wiąże się ono z oszczędnością miejsca w lodówce, natomiast w przemyśle z oszczędnością czasu.
Pakowanie próżniowe to także oszczędność pieniędzy. Mrożonki zamykane w ten sposób są w stanie zachować świeżość nawet przez 2-3 lata, a mięso do 6 miesięcy. To 3-5 razy dłużej niż w przypadku tradycyjnego pakowania żywności. Natomiast domowe potrawy zamknięte próżniowo są w stanie wytrwać nawet do 2 tygodni, zamiast 1-3 dni. Korzystanie w zaciszu domowym z tego nowoczesnego rozwiązania eliminuje konieczność wyrzucania nadmiaru jedzenia, co pozytywnie wpływa na nasze środowisko.