Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Znaki drogowe – kiedyś i dzisiaj

Dzięki znakom drogowym możemy bezpiecznie poruszać się po drogach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę znaki drogowe w Polsce zagościły dopiero na początku XX wieku.

Znakiem drogowym nazywa się znak, który obowiązuje w ruchu rogowym, a jego znaczenie jest opisane w przepisach prawa – w Polsce jest to Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Historia znaków drogowych

Za najstarsze znaki drogowe uznaje się kamienie milowe, które zaczęły być stosowane w czasach Imperium Rzymskiego. Ustawiane były na poboczach dróg i miały na celu wyznaczenie odległości. W okresie średniowiecznym najczęściej spotykano znaki drogowe wyznaczające drogę do miast i miasteczek.

Pierwszy dokument regulujący poruszanie się po drogach został podpisany w 1686 roku w Portugalii. Znajdował się w nim zapis nakazujący umieszczanie znaków pierwszeństwa w wąskich uliczkach Lizbony.

Współczesne znaki drogowe zaczęły być tworzone na początku XIX wieku dla osób korzystających z rowerów. Miały one na celu przede wszystkim ostrzeganie przed niebezpieczeństwami, na przykład przed pochyłymi zjazdami.

Znaki drogowe, które znamy dzisiaj, stały się popularne wraz z pojawieniem się i rozprzestrzenieniem samochodów, czyli na początku XX wieku. Wtedy to też pierwsze znaki drogowe zaczęto stawiać na drogach w Polsce. Warto jednak wskazać, że zasady prawidłowej jazdy były egzekwowane głównie w miastach.

Znaki drogowe dzisiaj

Dzisiaj przepisy prawa wyróżniają szeroką gamę różnych znaków drogowych, które obowiązują wszystkich uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów i innych pojazdów.

Znaki drogowe dzielone są na te pionowe, ustawiane przy drogach, a także poziome, czyli malowane na nawierzchniach. Znaki te możemy podzielić na różne kategorie, w tym na:

  • znaki ostrzegawcze
  • znaki zakazu
  • znaki nakazu
  • znaki informacyjne
  • znaki miejscowości i kierunku
  • opisy znaków

Dokładne znaczenie znaków drogowych oraz ich wzory można znaleźć w przepisach – teraz dostępnych również przez internet.