Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

AGD – wolnostojące czy do zabudowy?

Artykuły gospodarstwa domowego możemy zakupić obecnie w dwóch wariantach do wyboru – jako wolnostojące oraz do zabudowy. Na co warto się zdecydować?

AGD przeznaczone do kuchni to pełna gama urządzeń, które pomagają w przyrządzeniu oraz przechowywaniu potraw, a także są niezastąpione przy sprzątaniu. Lodówka, kuchenka z piekarnikiem, a także zmywarka to dzisiaj najczęściej kupowane sprzęty kuchenne. Możemy dodać do nich także inne urządzenia, na przykład mikrofalówkę, okap, roboty kuchenne czy ekspres do kawy.

Sprzęty określane jako duże AGD, czyli na przykład lodówka, kuchenka, piekarnik czy zmywarka oferowane są przez producentów w dwóch wariantach, czyli jako wolnostojące i przeznaczone do zabudowy w meblach kuchennych. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?

AGD wolnostojące – zalety i wady

Wolnostojące artykuły gospodarstwa domowego cieszą się największym zainteresowaniem. AGD wolnostojące posiadają estetyczne obudowy. Można ustawić je w dowolnym miejscu i łatwo zmieniać ich konfigurację, na przykład przy przeprowadzce.

W porównaniu do artykułów gospodarstwa domowego przeznaczonych pod zabudowę AGD wolnostojące ma niskie ceny. Dodatkowo, nie musimy wtedy ponosić kosztów wynikających z ich montażu, który powinien być wykonany przez specjalistów.

Dla wielu osób wolnostojące AGD nie jest jednak idealnym wyborem do kuchni – uznawane jest za mało eleganckie, często też nie można dopasować go do aranżacji wnętrza. Wówczas wybór najczęściej pada na AGD pod zabudowę.

AGD do zabudowy – zalety i wady

Druga propozycja to AGD do zabudowy, które przeznaczone jest do zabudowy w meblach kuchennych. Najczęściej sprzęty tego rodzaju wybierane są przez osoby zamawiające kuchnie na wymiar – wówczas zakład stolarski może przygotować odpowiednią zabudowę meblową pod ich montaż.

AGD do zabudowy nie jest widoczne w kuchni – jest przykryte płytami meblowymi, dlatego też można uzyskać wtedy bardzo estetyczny efekt. Z drugiej jednak strony sprzęty są droższe, a konieczność wykonania mebli na zamówienie dodatkowo podwyższa koszty wykończenia kuchni.