Balustrady szklane – jak powinno się je wykonywać i z jakich materiałów
Szklane zabezpieczenie przestrzeni balkonu jest nowoczesne pod względem wyglądu, dobrze współgra z nowym budownictwem, oprócz funkcji użytkowej jest ponadto elementem dekoracyjnym. Istnieje kilka dostępnych i gotowych rozwiązań montażowych: podstawowe AB-G, z całkowitym wypełnieniem i umocowaniem od dowolnej strony lub pomiędzy słupkami. Mocowanie wraz z przeszkleniem może być użyte jako balustrady szklane balkonowe, ograniczenie przestrzeni loggi, antresoli, schodów.
Aluminiowe kwadratowe, okrągłe i prostokątne podchwyty zabezpieczają krawędzie, ale stosuje się pozostawianie balustrad niezakończonych żadnym elementem metalowym. Szkło w tafli, w zestawie standardowym jako materiał bezpieczny, hartowany, laminowany, typu FLOAT transparentny, z oszlifowanymi i wypolerowanymi krawędziami oraz zaokrąglonymi narożami, nie potrzebuje metalowego zabezpieczenia krawędzi. Połacie szkła przezroczystego, o barwie mlecznej lub dowolnie innej, złożone są z dwóch dwustronnie laminowanych folią, 8mm warstw szkła hartowanego. Stosuje się folię PVB. Grubość docelowa to 16,76 mm. grubości. Wielkości standardowej oferty: wysokość 100÷120 cm, szerokość: 40÷90 cm, 95 cm, 100÷120 cm.
Stosuje się antykorozyjne szkielety stalowe lub aluminiowe, z dodatkowym zabezpieczaniem metodą malowania proszkowego. W odróżnieniu od stali materiał jako lżejszy ale równie solidny jest coraz częściej wykorzystywany do produkcji balustrad, zwłaszcza zewnętrznych narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Balustrady tego typu można bez wysiłku konstruować samemu z zakupionych gotowych elementów. Konserwuje się je łagodnymi środkami czyszczącymi. Dostępne są balustrady drewniane lub bez barierek.