Ergonomia w kuchni
Kuchnia to nieoficjalnie serce każdego domu. Przygotowywanie posiłków czy sprzątanie stanowią czynności, które nierzadko pochłaniają znaczącą część naszego dnia. Warto zatem ułatwić sobie codzienne obowiązki i urządzić to pomieszczenie w wygodny sposób.
W każdej kuchni powinno znaleźć się 5 stref: przechowywania, chłodzenia żywności, obróbki termicznej, przygotowywania posiłków i sprzątania. Kluczem do ergonomicznego umiejscowienia ich jest zastosowanie zasady o trójkącie roboczym. Mówi ona o tym, że optymalnie lodówka, zlew i kuchenka powinny być położone w trójkącie, stosunkowo blisko siebie. Długość boków idealnego trójkąta roboczego szacuje się na około 4-6 metrów. Oczywiście między sprzętami należy wygospodarować blat roboczy – co najmniej 30-stu centymetrowy.
Nieco inaczej urządza się małą kuchnię. Zwykle zabudowa zajmuje wtedy jedną ścianę. W takiej konfiguracji najkorzystniej jest umiejscowić lodówkę najbliżej wejścia, a następnie kolejno: kuchenkę i zlew. Między kuchenką a zlewem należy umieścić minimum 30 centymetrów blatu roboczego. Oczywiście blat między lodówką a kuchenką też jest mile widziany, jednak często niemożliwy do wygospodarowania w kuchniach o małym metrażu.
W dużych pomieszczeniach ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest wyspa. Dodaje przestrzeni do przygotowywania posiłków lub umożliwia umieszczenie jednego ze sprzętów tak, by osiągnąć „trójkąt roboczy”. W kuchniach otwartych na salon, czyli aneksach, sprawdzi się również półwysep. Może przybrać postać przedłużenia blatu roboczego lub stanowić barek do spożywania posiłków.
Idealna wysokość blatu zależy od tego, jaka czynność będzie przy nim wykonywana. Do krojenia warzyw najlepiej sprawdzi się blat o wysokości około 100-110cm, natomiast do zmywania naczyń jest to 90-100cm. Zalecana wysokość kuchenki to ok. 80-90cm. Jako że w przeciętnej kuchni nie ma możliwości urozmaicenia wysokości poziomów stref, przyjęło się, że blaty kuchenne najczęściej przyjmują wysokość 85cm. Wartość ta może się jednak różnić w zależności od tego, czy z przestrzeni korzysta osoba niska czy wysoka oraz jakie ma preferencje.
Gotowanie towarzyszy w mniejszym lub większym stopniu każdemu z nas. Warto więc zadbać o ergonomię w kuchni i zastosować opracowane przez ekspertów rady.