Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie zewnętrzne do ogrodu?

Oświetlenie ogrodu to element niezbędny, a często pomijany przy projekcie domu. Tymczasem decyduje on o komforcie użytkowania i bezpieczeństwie tej przestrzeni. Warto zatem zgłębić się w temat mniej oczywistych ogrodowych rozwiązań świetlnych.

Po pierwsze – oświetlenie nieinwazyjne. Największą jego zaletą jest brak konieczności wcześniejszego planowania podłączeń. Wśród lamp tego typu znajdują się wszelakie lampiony i lampy na baterie, solarne lub z możliwością ładowania. Brak okablowania stanowi olbrzymi atut nie tylko wizualny, ale i praktyczny. Od teraz oświetlić możemy dowolny kąt naszego ogrodu, nie jesteśmy zależni od lokalizacji źródeł zasilania. Ponadto, dzięki rosnącej popularności tego rozwiązania, na rynku pojawia się coraz więcej finezyjnych kształtów tego typu lamp.

Po drugie – ruchome oprawy świetlne w podbitce. Są one bardzo praktyczne, gdyż można je skierować zarówno na ogród, jak i taras. Te punkty świetlne są bardzo jasne, co sprawia, że gwarantują znacznie lepszą widoczność niż wspomniane wcześniej lampki solarne i zasilane bateriami. Jest to zatem oświetlenie idealne, gdy w godzinach wieczornych chcemy wykorzystać cały potencjał naszego ogrodu, a jedyną przeszkodą jest brak widoczności.

Po trzecie – lampy na zwenątrz z czujnikami ruchu. Świetnie sprawdzą się zarówno na tarasie, elewacji domu, jak i w ogrodzie. Bardzo praktycznym ich zastosowaniem, o którym warto wspomnieć, jest ich montaż w pobliżu bramy wjazdowej, podjazdu, czy garażu. Podnosi to znacznie komfort użytkowania tej przestrzeni w godzinach wieczornych. Ponadto, lampy wrażliwe na ruch można traktować jako swoisty system alarmowy. W sytuacji, gdy ktoś nieproszony wtargnie na posesję, może zostać łatwiej zauważony, uruchamiając swoim ruchem oświetlenie. Lampy z czujnikiem efektownie wyglądają również przy nasadzeniach w dalszych częściach ogrodu oraz są bardzo praktyczne w różnego typu altanach.

Ogród to miejsce relaksu, stanowi przedłużenie powierzchni domu. By w pełni z niego korzystać, odpowiednie oświetlenie jest niezbędne. Zastosowanie powyższych rozwiązań pozwoli zwiększyć komfort użytkowania tej przestrzeni.