Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Jak ocieplić balkon? Skuteczna izolacja balkonu

Balkon jest jednym z miejsc, w których dochodzi do nadmiernej ucieczki ciepła z budynku. Aby temu zapobiegać, warto go dobrze zaizolować. Jak to zrobić?

Nieprawidłowo wykonana konstrukcja balkonu może doprowadzić do powstania tak zwanych mostków cieplnych, czyli miejsc, gdzie dochodzi do nadmiernej ucieczki ciepła. W rezultacie dochodzi do zmniejszenia izolacji budynku, co przekłada się na mniejszy komfort termiczny jego mieszkańców, a przy tym wyższe rachunki za ogrzewanie.

W budynkach energooszczędnych coraz częściej rezygnuje się z balkonów. Nadal jednak balkony chętnie wybierane są w budownictwie tradycyjnym. Aby zapobiec utracie ciepła w tym miejscu, warto przeprowadzić termoizolację. Zatem, jak ocieplić balkon, aby pozbyć się mostków termicznych i mieszkać w komforcie?

Balkon dobrze izolowany

Konstrukcja balkonu najczęściej jest przedłużeniem płyty stropowej, dlatego też zaleca się wykonanie jego izolacji. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim niezawodny styropian, którym obkłada się płytę balkonową od spodu oraz od strony wierzchniej. Ocieplenie to musi być połączone z izolacją ścian budynku.

Dobrym wyborem będą także łączniki zbrojeniowe z wkładką termiczną wykonaną ze styropianu, które przeznaczone są do połącznia płyt wspornikowych ze stropem.

Należy także pamiętać o tym, że bardzo ważne jest zabezpieczenie konstrukcji balkonu przed podciekaniem wody, co nie tylko zmniejsza termoizolację budynku, ale również może doprowadzić do naruszenia jego konstrukcji.

Powierz prace dociepleniowe fachowcom

Aby termoizolacja balkonu była wykonana fachowo, najlepiej powierzyć te prace specjalistom oferującym usługi elewacyjne łódź. Dobra ekipa pracowników specjalizujących się w termoizolacji może przygotować skuteczne docieplenie każdego elementu budynku z wykorzystaniem najlepszych materiałów.

Podsumowując, warto wiedzieć, jak ocieplić balkon, ponieważ to właśnie ten element może być także miejscem nadmiernej ucieczki ciepła, a tym samym może on pogarszać parametry termoizolacyjne budynku.