Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Kiedy i w jakich warunkach pompa ciepła sprawdzi się najlepiej

Jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu? Zastanawiasz się, jaki sposób ogrzewania budynku wybrać? Możliwości jest wiele – pellet, kocioł grzewczy, pompa ciepła, maty grzejne a może promienniki na podczerwień? Szeroki wybór rozwiązań wcale nie pomaga w podjęciu dobrej decyzji. Przedstawiamy więc kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Co wziąć pod uwagę wybierając ogrzewanie?

Każdy dom jest inny, podobnie jak jego użytkownicy potrafią mieć różne potrzeby i preferencje. Dla jednej osoby ważne jest to, ile będzie płacić za ogrzanie całego domu, dla drugiej, czy ogrzewanie będzie komfortowe i bezproblemowe. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, ile jesteśmy w stanie zainwestować na etapie budowy domu, a ile podczas codziennej eksploatacji – na przykład czy jesteśmy w stanie zapłacić nieco więcej, a później cieszyć się niższymi rachunkami? Rozważyć należy również to, w jaki sposób będziemy ogrzewać ciepłą wodę, ponieważ jest to ściśle związane z wyborem konkretnego rozwiązania. Wiele osób rezygnuje w domu z grzejników, ponieważ zajmują sporo przestrzeni oraz utrudniają nowoczesną aranżację mieszkania. Często obawy mogą w nas wzbudzać nowe rozwiązania, które nie są zbyt popularne w naszym kraju, na przykład maty grzewcze czy promienniki na podczerwień. Kolejną ważną kwestią jest to, czy potrzebujemy awaryjne źródło ogrzewania w domu czy jego brak nie stanowi dla nas żadnej niedogodności.

Dla kogo pompa ciepła?

Twój budynek nie ma dostępu do gazu? Chciałbyś zrezygnować z grzejników w domu? Jesteś w stanie nieco zainwestować, aby później płacić niższe rachunki? W życiu stawiasz na komfort? W takim razie pompa ciepła do ogrzewania jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła.

Pompy ciepła w Łodzi: www.sprawnawentylacja.pl/pompy-ciepla/

Pompa gruntowa działa na zasadzie przekazywania ciepła z gruntu do wnętrza budynku. Najczęściej wymaga rozkopania działki w celu zamontowania systemu rur. To rozwiązanie, w które trzeba nieco zainwestować, ale sprawdzi się do ogrzewania nawet dużych domów. Jeżeli nie masz wystarczającej działki, a Twój dom nie ma więcej niż 160 m3 to możesz zdecydować się na inny rodzaj pompy ciepła, działającej na zasadzie powietrze-woda. Jest ona nieco tańsza w zakupie i zajmuje niewiele miejsca – praktycznie jest to jedynie niewielka skrzynka umieszczona na zewnątrz domu. Jej zadaniem jest pobieranie powietrza z zewnątrz oraz przekazywanie do środka budynku. To stosunkowo nowoczesne i bardzo komfortowe rozwiązanie. Innym, nieco mniej popularnym typem jest pompa powietrze-powietrze, która pobiera je z zewnątrz, a następnie dostarcza specjalnymi kanałami już ogrzane powietrze do wnętrza domu.