Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Kiedy wykonać przekładanie parkietu?

Przeciętny użytkownik parkietu wyróżnia jedynie dwa sposoby postępowania w przypadku zauważalnych zniszczeń – renowacja lub zerwanie i wymiana. Są jednak przypadki, gdy w grę wchodzi jeszcze jedno rozwiązanie – przekładanie. Czym ono jest i kiedy je wykonać?

Proces ten jest wskazany, gdy po latach eksploatacji na podłodze pojawiły się wybrzuszenia lub klepki porozchodziły się. Sprawdzi się również, gdy niektóre klepki odstają od podłoża. Jeśli nasz parkiet ma jedynie ubytki w strukturze drewna lub zarysowania, nie powinniśmy rozważać tej opcji. W sytuacji, gdy drewno jest w dobrym stanie, ale jego sposób ułożenia ucierpiał na przestrzeni lat, poleca się przekładanie.

Po usługę przekładania parkietu oraz inne jak renowacja parkietu Łódź najlepiej zgłosić się do specjalistów z tej branży. Wykonają pracę szybko i możemy później być spokojni, że podłoga wytrzyma lata.

Jest to pracochłonne przedsięwzięcie. Należy zdemontować parkiet i sprawdzić stan podłoża. To zapewne jego wina, jeśli klepki nie trzymają się odpowiednio. Powinniśmy zatem wyszlifować podkład podłogowy. Czasem konieczne jest dodatkowe użycie podkładu poziomującego. Następnie odkurzamy i gruntujemy podłogę. Używamy w tym celu preparatu, który wchodzi w skład zestawu do mocowania parkietu. Jeśli chodzi o same klepki – wybieramy te w najlepszym stanie. Następnie czyścimy je. Niegdyś parkiet był mocowany na tak zwany lepik, zatem należy upewnić się, że jego resztki są dokładnie usunięte. Zaleca się również wyrównanie rozmiarów i złączy klepek. Proces ten, zwany kalibracją, wykonuje się na specjalnej maszynie parkieciarskiaj. Po przygotowaniu posadzki i klepek, przyklejamy elementy klejem do parkietów. Można pomóc sobie wałkiem, by dobrze rozprowadzić klej. Ważne jest, by nie zastygł przed nałożeniem elementów. Ewentualne szpary wypełniamy płynem żywicznym i wiórami drewna. Na koniec całość pokrywamy lakierem, olejem lub woskiem – w zależności od tego, jakie wykończenie nam odpowiada.

Dzięki metodzie przekładania parkietu, można uratować wybrzuszoną podłogę. Nie jest to jednak proste i efekt zależy od staranności wykonywania poszczególnych kroków. Jeśli wykonamy przekładanie poprawnie, efekt będzie nieoceniony, a podłoga będzie wyglądać jak nowa.