Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Klimatyzator przenośny – szybki sposób na chłód

Coraz gorętsze lata sprawiają, że szukamy skutecznych i szybkich rozwiązań na przyniesienie sobie orzeźwiającej ochłody. Jednak często powszechnie dostępne wentylatory okazują się, niewystarczające – zwłaszcza podczas upalnej nocy lub gdy, pracujemy w trybie home office. Wysokie temperatury utrudniają nam skupienie i efektywne wykonywanie biznesowych obowiązków oraz nie pozwalają na zdrowy i regenerujący sen. Nic dziwnego, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na zainwestowanie w klimatyzacje – a szczególnie przenośne klimatyzatory, które są funkcjonalne i praktyczne, a przede wszystkim gwarantują upragniony chłód w czasie upałów.

Klimatyzator przenośny – czym jest?

Klimatyzator przenośny to stosunkowo wydajny sprzęt, którego największą zaletą jest mobilność oraz brak konieczności kucia ścian i skomplikowanego montażu. To urządzenie wyposażone w jedną lub dwie rury, które wystawiane są na zewnątrz budynku – najczęściej przez okno. Działa w oparciu o sprężanie oraz rozprężanie czynnika chłodzącego. W jego wnętrzu znajdują się dwa wentylatory, które tworzą przepływ powietrza oraz parownik i skraplacz. Cały proces schładzania polega na przemieszczaniu się chłodziwa pomiędzy skraplaczem i parownikiem. Przechodzi ono w stan gazowy w parowniku, odbierając ciepło z powietrza, a następnie czynnik ulega sprężeniu w sprężarce, więc wzrasta jego temperatura i udaje się dalej do skraplacza. Klimatyzatory przenośne to nieskomplikowane urządzenia, które przekazują do pomieszczenia chłodne powietrze, a ciepłe odprowadzają na zewnątrz, poza budynek.

Klimatyzator przenośny – jakie ma zalety?

Klimatyzator przenośny to urządzenie, na które może zdecydować się każdy z nas – nawet jeżeli tylko wynajmujemy mieszkanie. To sprzęt stosunkowo niedrogi – o wiele tańszy niż tradycyjne klimatyzacje typu split, montowane na ścianach. Aby korzystać z jego uroków, nie trzeba ingerować w budynek, urządzenie od razu po zakupie jest gotowane do użytkowania. Wyposażone jest w kółka oraz wygodną rączkę, dzięki czemu można je z łatwością przenosić, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu przebywamy.  Coraz częściej dostępne są w nowoczesnych i minimalistycznych formach – nierzadko również kompaktowych – dzięki czemu nie zaburzają wystroju wnętrza i są niemal niedostrzegalne.

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w pompę ciepła, dzięki czemu mogą ogrzewać pomieszczenia – niekiedy mają również nagrzewnicę elektryczną, za pomocą której powietrze można ogrzewać także poprzez grzałkę na prąd.