Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Magazyny klasy A – czym są i dlaczego zasługują na zainteresowanie?

Magazyny o wysokim standardzie, tzw. magazyny klasy A należą do najszybciej rozwijającego się segmentu tego rynku. Dlaczego cieszą się takim zainteresowaniem? Jakim specjalnym wymaganiom musi sprostać?

Magazyn klasy A – czym jest?

Rosnąca popularność magazynów wysokiej klasy wynika w dużej mierze ze zmiany sposobu, w jaki dokonujemy zakupów – galerie handlowe i hipermarkety coraz częściej oddają pole sklepom internetowym, które wymagają składowania dużej liczby produktów, stawiających szczególne wymagania magazynowe.

Magazyny klasy A to magazyny o najwyższych możliwych standardach – muszą zapewniać łatwy dojazd (położenie przy drodze ekspresowej lub autostradzie), oświetlenie o natężeniu co najmniej 150 lux, zabezpieczenie przeciwpożarowe zgodne z przepisami i standardami. Taki magazyn powinien również posiadać parking – zarówno dla ciężarówek, jak i miejsca do manewrowania, a nad jego bezpieczeństwem musi czuwać system monitoringu. Specjalne wymagania stawiane są również ze strony wymiarów obiektu – powinien mierzyć co najmniej 10 metrów wysokości i 75 metrów głębokości. Przepisy regulują również nośność jego posadzki i rozmieszczenie filarów we wnętrzu. Podobnie jest z rozmieszczeniem i umiejscowieniem bram wjazdowych i służących do załadunku. Jego usytuowanie musi pozwalać na swobodne wykonywanie pracy o każdej porze dnia – dlatego nie może znajdować się blisko budynków mieszkalny. Od niedawna również wymagana jest obecność energooszczędnych rozwiązań.

Na rynku zdecydowana większość magazynów klasy A wynajmowana jest na podstawie umowy o wynajem o długości przynajmniej 3 lat. W przypadku zapotrzebowania magazynu na krótszy okres o wiele większy wybór można znaleźć, obniżając nieco swoje wymagania i rozglądając się wśród magazynów klasy B, które niekiedy tylko z powodu niewielkich niedociągnięć nie mogły zaklasyfikować się do najwyższej kategorii.

Dobry magazyn to podstawa 

W dobie szybkich zakupów przez internet to właśnie od umiejscowienia i standardu magazynu może zależeć, czy będziesz w stanie dostarczyć produkty swoim klientom wystarczająco szybko, by zyskać ich przychylność na dłużej. Dlatego warto pomyśleć o magazynach klasy A.