Najpopularniejsze w przemyśle stopy metali
Przemysł metalowy prężnie się rozwija, a wiedza na temat metalurgii jest odświeżana praktycznie co roku. Są jednak rozwiązania znane ludzkości od zarania dziejów, które nadal znajdują zastosowanie.
Stopy metali to tworzywo wykonywane z metalu i dodatku składowego. Metal stanowi osnowę i jest odpowiedzialny za metaliczne właściwości tego materiału. Dodatki pełnią rolę ulepszaczy, jako że poprawiają wytrzymałość, obniżają plastyczność i przewodnictwo cieplne i elektryczne. Zazwyczaj stopy uzyskuje się przez łączenie składników w stanie ciekłym, jednak istnieją też inne metody. Najpopularniejsze są: elektroliza, spiekanie, nasycanie przez dyfuzję w stałym stanie skupienia.
Najczęściej wykorzystywane w przemyśle są stopy często znane od setek tysięcy lat. Oto ich krótka charakterystyka.
Stal to stop żelaza z węglem. Jest surowcem wykorzystywanym do produkcji elementów konstrukcyjnych. Poza budownictwem, znajduje zastosowanie w elektryce i elektromechanice oraz innych gałęziach przemysłu. Jest to metal twardy, spawalny i odporny na rozciąganie.
Blachy, taśmy i druty wykonuje się z brązu. Jest to stop miedzi i cyny, choć jego skład nie jest stały. Jest łatwy w obróbce.
Mosiądz to stop miedzi z cynkiem i dodatkami takimi jak aluminium, ołów, cyna czy chrom. Jest bardzo plastyczny i ciągliwy, przy czym odporny na korozję. Wykorzystuje się go do produkcji maszyn, armatur oraz drobnych elementów dekoracyjnych i użytkowych na przykład w instrumentach muzycznych.
Duraluminum jest stopem aluminium z manganem lub miedzią. Charakteryzuje go duża wytrzymałość, ale jest dość podatny na korozję. Tak jak stal, znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie.
W inżynierii sanitarnej i w produkcji kaloryferów i piecy wykorzystuje się stop żelaza z węglem wzbogacony o dodatki takie jak krzem, mangan czy fosfor. Metal ten nazywany jest żeliwem. Od stali odróżniają go właściwości wynikające z zawartości procentowej węgla.
Stopy metali to materiał stosowany w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Bez metalurgii rozwój cywilizacyjny nie postępowałby tak dynamicznie.