Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Od czego zacząć planowanie budowy domu – kilka prostych rad

W końcu nadszedł ten dzień, w którym postanowiłeś podjąć się niezwykle ważnego wyzwania – chcesz skończyć z mieszkaniem w wynajętych mieszkaniach oraz zbudować swój własny dom. Jesteś świadomy, że czego Cię ogrom pracy. Od czego więc zacząć? Na samym początku musisz znaleźć odpowiednią działkę, na której powstanie Twój wymarzony budynek. Jakich błędów należy unikać podczas planowania budowy domu?

Ustalenie swoich potrzeb i oczekiwań

Jaki jest największy błąd podczas budowy domu? Brak sprecyzowanych celów – nie jesteś pewny, w jakim domu chciałbyś zamieszkać oraz jak powinien wyglądać, podejmujesz więc przypadkowe decyzje. Zanim przystąpisz do pierwszego kroku, jakim jest wybór działki poświęć chwilę na określenie swoich potrzeb oraz oczekiwań. Jak to zrobić? Można obejrzeć projekty katalogowe dostępne w Internecie albo porozmawiać ze znajomymi, którzy mają podobne potrzeby do Ciebie. Warto też pomyśleć nad ogólną bryłą budynku oraz ilością potrzebnych pomieszczeń. Dopiero po ustaleniu swoich oczekiwań, należy przejść do kolejnych ważnych kroków związanych z wyborem konkretnego projektu.

Wiedza na temat kosztów budowy

O czym jeszcze warto pamiętać? Kolejnym częstym błędem jest brak wiedzy na temat ogólnych kosztów budowy – wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo, a o wielu dużych wydatkach można zapomnieć w natłoku zajęć, co następnie komplikuje cały proces budowy i jest źródłem ogromnego stresu. Należy wziąć pod uwagę między innymi ogólny koszt zakupu działki oraz wszystkich prac przygotowawczych, takich jak wyrównanie terenu oraz zakup projektu. Konieczne jest także oszacowanie kosztów związanych z budową i wykończeniem domu. Na etapie planowania tych wydatków już mniej więcej wiesz, na jaką działkę Cię stać, aby starczyło Ci środków na sprawne wykonanie dalszych prac. Pamiętać warto także o tym, aby starannie określić swój budżet oraz stałe wydatki, dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na wizytę w banku oraz budowa wymarzonego domu nie pochłonie więcej pieniędzy niż jesteś w stanie na nią przeznaczyć.