Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Rodzaje żaluzji – na co warto się zdecydować?

Żaluzje to popularne osłony okienne, które dostępne są w różnych wariantach do wyboru. Na co warto się zdecydować?

Dzięki zamontowaniu żaluzji możemy zmniejszyć ilość światła wpadającego do pokojów, a także zabezpieczają przed wzrokiem postronnych osób. Ze względu na swoją budowę żaluzje umożliwiają dokładne regulowanie dostępu światła do wnętrz, dzięki czemu są lepszym wyborem od tradycyjnych rolet.

W sprzedaży możemy znaleźć pełną paletę żaluzji, dlatego też przed zdecydowaniem się na ich zakup warto bliżej przyjrzeć się ich typom. Co wybrać?

Rodzaje żaluzji ze względu na miejsce montażu:

  • Żaluzje zewnętrzne, inaczej fasadowe – to żaluzje montowane na zewnątrz okna, skutecznie chronią przed nasłonecznieniem, a także mogą posiadać właściwości antywłamaniowe. Sterowane ręcznie lub automatycznie – mogą stanowić element instalacji inteligentnego domu.
  • Żaluzje wewnętrzne – montowane od środka budynku, najczęściej na oknie, dostępne w wielu różnych wariantach do wyboru. Sterowanie odbywa się najczęściej ręcznie.

Rodzaje żaluzji wewnętrznych:

  • Żaluzje poziome – posiadają poziome listewki (lamele), które mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład aluminium, tworzywa sztucznego czy też drewna naturalnego, na przykład bambusowego. Szerokość lameli wynosi najczęściej od około 15 mm do nawet 50 mm. Aktualnie dużym powodzeniem cieszą się żaluzje drewniane z szerokimi lamelami. Mogą być zamontowane we wnęce lub nad wnęką okienną. Najczęściej sterowane są łańcuszkiem albo paskiem.
  • Żaluzje pionowe, inaczej verticale – są to żaluzje kojarzone głównie z biurowymi, posiadają pionowe pasy z tkaniny z tworzywa sztucznego, które można regulować, aby zapewnić odpowiedni dostęp światła do pomieszczenia. Montowanie na szynie na suficie. Najczęściej sterowane łańcuszkiem.

Aby żaluzje pasowały idealnie, najlepiej zdecydować się na te wykonane na wymiar. Wówczas firma realizująca takie osłony okienne na zamówienie będzie mogła dopasować je indywidualnie do miejsca montażu. Mamy wtedy też znacznie więcej materiałów do wyboru!