Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Wylewka samopoziomująca – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Zanim na podłodze ułożymy materiały wykończeniowe, należy ją odpowiednio przygotować. W tym celu wykonuje się posadzkę. Posadzka powstaje przez przygotowanie wylewki. Aktualnie w tym celu najczęściej wykorzystuje się wylewki samopoziomujące. Co warto o nich wiedzieć?

Wylewkami samopoziomującymi nazywa się takie materiały podłogowe, które posiadają funkcję samoczynnego poziomowania pod wpływem siły grawitacji. Inaczej określane są także jako wylewki samorozlewne.

Przed przygotowaniem wylewka samopoziomująca posiada postać suchej mieszanki. Bazuje głównie na cemencie albo anhydrycie. Przed wykonaniem wylewki mieszanka ta jest mieszana z wodą w odpowiednich proporcjach.

Jak wykonuje się wylewki samopoziomujące?

W celu przygotowania wylewki samopoziomującej konieczne jest przygotowanie odpowiedniej masy. Posiada ona płynną albo półpłynną konsystencję, dzięki czemu łatwo rozprowadza się po powierzchni, a także dobrze się z nią zespala.

Wylewki samopoziomujące można nakładać ręcznie albo też z użyciem specjalnych maszyn, które umożliwiają przygotowanie mieszanki i rozlanie jej na podłoże przez dyszę.

Po rozlaniu na podłożu wylewka samopoziomująca ulega samoczynnemu wyrównaniu się. Gdy zostanie ona wykonana prawidłowo, w takim przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie już żadnych poprawek.

Wylewki tego typu charakteryzują się krótkim czasem wiązania, dlatego też nawet następnego dnia nadają się już do użytkowania.

Gdzie można zastosować wylewki samopoziomujące?

Wylewki tego rodzaju posiadają uniwersalne zastosowanie i mogą być wykonane w wielu budynkach – także na istniejących już podłożach, aby je wyrównać i wzmocnić.

Można stosować ją we wnętrzach budynków, ale również może być ona stosowana na zewnątrz, na przykład na balkonach.

Na wylewce samopoziomującej można ułożyć:

  • panele podłogowe
  • parkiet drewniany
  • wykładzinę PCV
  • płytki ceramiczne

W celu wykonania wylewek samopoziomujących warto wybrać firmę posiadającą duże doświadczenie w tej właśnie dziedzinie, która dysponuje również odpowiednim sprzętem.