Gemaxum - Budownictwo i wyposażenie wnętrz

Informacje i porady

Zaślepki do profili i rur – rodzaje i zastosowanie

Niewidoczna część wyposażenia domu jest niezwykle ważna, a jej odpowiednie wykonanie to klucz do bezpieczeństwa. Dlatego tak istotna jest dbałość o dobry stan tych elementów. W związku z tą potrzebą powstały zaślepki do profili i rur.

Zaślepki do rur dostępne są w rozmaitych rozmiarach, by dopasować się do indywidualnych systemów klientów. Zazwyczaj są wykonane z tworzyw sztucznych. Mogą występować w wersjach matowych i polerowanych. Niektóre rodzaje są platerowane chromem, miedzią lub niklem, by imitować metal. Mocowane są zazwyczaj dzięki użebrowanej, nieco węższej części montażowej, którą wkręca lub wpycha się do profilu bądź rury.

Występuje wiele rodzajów zaślepek, jako że muszą one być precyzyjnie dopasowane do rur, w których je umieszczamy. Wyróżniamy zaślepki bez gwintu, które są najbardziej podstawowe i łatwe w użyciu. Cechuje je również największa uniwersalność. Występują tez zaślepki z zarysem gwintu, które zapobiegają dostanie się do środka rury niepożądanych substancji. Zaślepki zewnętrzne to grube elementy, które zabezpieczają rury, okalając ich końce. Natomiast zaślepki wewnętrzne nie wystają poza rurę i są zazwyczaj dość elastyczne. Wyglądem przypominają zabudowaną sprężynę. Jako że producenci liczą się z różnorodnością kształtów otworów, na rynku pojawiły się także zaślepki niestandardowe. Dlatego nietrudno znaleźć zaślepki do profili kwadratowe, półokrągłe i prostokątne.

Zaślepki pełnią zazwyczaj głównie funkcje ochronną. Zapobiegają przed wydostawaniem się substancji lub dostawaniem brudu i kurzu do wnętrza rur. Jednak, gdy profil jest zamontowany w widocznym miejscu, mogą one stanowić element dekoracyjny. Wtedy też ważny jest odpowiedni dobór wykończenia. Wcześniej wspomniane platerowanie to rozwiązanie dodające elegancji. Natomiast dla osób poszukujących schludnej i nierzucającej się w oczy osłony, polecane są gładkie zaślepki matowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kolorów. Producenci oferują zwykle od 5 do 15 wersji kolorystycznych.